Instytucje i
firmy


Plan
miasta


Komunikacja


Spacer po
mieście


Kalendarz
imprez


Ogłoszenia


Galeria


Multimedia


BIP
Środa, 16 Kwietnia 2014    Imieniny: Bernarda, Biruty
grudziadz.pl
 
 
Szukaj
AKTUALNOŚCI
O MIEŚCIE
GOSPODARKA
TURYSTYKA
FUNDUSZE UNIJNE
SPRAWY SPOŁECZNE I EDUKACJA
OCHRONA ŚRODOWISKA
 
Sport
    Grudziądzkie kluby sportowe stwarzają możliwość trenowania, szkolenia i doskonalenia umiejętności w wielu różnorodnych dyscyplinach. Zaczynając od tych bardzo popularnych w całym kraju jak piłka nożna, siatkówka, czy piłka ręczna przez pływanie, lekką atletykę, sporty walki, po podnoszenie ciężarów, kolarstwo, wioślarstwo, tenis stołowy, jeździectwo, a także siłowanie na rękę, szachy, żeglarstwo oraz wiele innych. Na terenie Miasta można także korzystać z kortów tenisowych, strzelnicy sportowej, krytych pływalni, hal sportowych i toru kartingowego.

GKS Olimpia

GKS_Olimpia_2470b.jpg

    Jednym z najbardziej zasłużonych dla Miasta klubów sportowych jest Grudziądzki Klub Sportowy „Olimpia” założony w 1923 roku. Barwy tego klubu reprezentował m.in. jeden z najwybitniejszych polskich sportowców – złoty (1980 r. Moskwa) i srebrny (1976 r. Montreal) medalista olimpijski w biegu na 3000 metrów z przeszkodami, dwukrotny mistrz Europy na tym dystansie – Bronisław Malinowski. Ostatnie lata to głównie sukcesy młodzieży w judo oraz lekkiej atletyce (złoty medal młodzieżowych mistrzostw Polaki i brązowy w rywalizacji seniorów w skoku wzwyż Piotra Ślebody). Na pierwszy plan wysuwają się jednak osiągnięcia piłkarzy. W sezonie 2008/2009 zespół seniorów uzyskał pierwszy w historii Miasta awans do II ligi. W kolejnym sezonie grudziądzanie dotarli do II rundy Pucharu Polski mierząc się, pierwszy raz w historii grudziądzkiej piłki nożnej, z klubem z ekstraklasy.
Obok sukcesów seniorów nie zapomniano też o szkoleniu młodzieży i dzieci uruchamiając m.in. piłkarskie przedszkole, w którym prowadzone są zajęcia dla najmłodszych adeptów piłki nożnej. Wraz z sukcesami sportowymi przyszły też inwestycje w klubowe obiekty. Powstał kompleks boisk ze sztucznej trawy i poliuretanu – „Orlik 2012”, a także pełnowymiarowe boisko piłkarskie ze sztuczną trawą. Modernizacji poddawany jest również stadion wyposażony m.in. w nowe krzesełka i częściowe zadaszenie.                                                           
W klubie działają sekcje: piłki nożnej, judo, lekkiej atletyki.

Dane kontaktowe: ul. Piłsudskiego 14, tel. (056)-46-11-667, www.gksolimpia.com
Prezes: Jacek Bojarowski

 

ASTS Olimpia-Unia

ASTS_olimpia470b.jpg

  Największe lata świetności Autonomicznej Sekcji Tenisa Stołowego „Olimpia”-„Unia” Grudziądz przypadły na przełomie lat 90-tych i dwutysięcznych. Wówczas to w kolejnych sezonach przez grudziądzki klub przewijali się czołowi zawodnicy w kraju, doprowadzając w 2001 roku „Olimpię”-„Unię” do drużynowego mistrzostwa Polski. Najbardziej utytułowanym wychowankiem jest natomiast Szymon Malicki, który zdobywał medale mistrzostw Polski juniorów, młodzieżowców i seniorów, stając m.in.  na najwyższym stopniu podium krajowego czempionatu seniorów w deblu w parze z Lucjanem Błaszczykiem. Ostatnie słabsze lata spowodowały spadek Olimpiado I ligi. W sezonie 2009/2010 w walce o awans  do elity pomóc ma m.in. Artur Daniel, drużynowy i indywidualny mistrz Polski 2009.    

Dane kontaktowe: ul. Piłsudskiego 14, tel. (056)-46-214-78
Prezes: Józef Mularczyk


ALKS Stal

ALKS470b.jpg

    Reprezentanci Autonomicznej Ludowej Kolarskiej Sekcji „Stal” Grudziądz od wielu lat kończą sezon jako klubowi mistrzowie Polski. Na ten wynik szczególny wpływ mają rezultaty osiągane na torze – głównej specjalności grudziądzan. Kolarze jako nieliczni przedstawiciele grudziądzkich klubów sportowych mieli swoich zawodników na dwóch ostatnich Igrzyskach Olimpijskich. W 2004 roku w Atenach byli to Łukasz Kwiatkowski i Rafał Furman, a cztery lata później w Pekinie startował Łukasz Kwiatkowski. Regularnie kolarze ALKS stają też na podium mistrzostw Europy i mistrzostw świata juniorów. Poza wynikami sportowymi warto wspomnieć jeszcze o organizacji Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Juniorów, który corocznie odbywa się w Grudziądzu i okolicach. Dzięki wzorowej organizacji impreza uzyskuje najwyższe oceny od światowej federacji kolarskiej UCI.
Sekcje: kolarstwo torowe, kolarstwo szosowe

Dane kontaktowe: ul. Sportowców 3, tel. (056)-46-51-331, www.alksstal.org

Prezes: Eugeniusz Grynda

GTŻ

GTZ.jpg

    Sport żużlowy w Grudziądzu ma wieloletnie tradycje. Działający do 2002 roku Grudziądzki klub Motorowy odnotował występy w najwyższej klasie rozgrywek – ekstralidze, połączone z sukcesami indywidualnymi śp. Roberta Dadosa (indywidualny mistrz Polski i świata juniorów). Łupem grudziądzan padło wówczas także Młodzieżowe Drużynowe Mistrzostwo Polski. Obecnie tradycje żużlowe kontynuuje Grudziądzkie Towarzystwo Żużlowe występujące w I lidze. Indywidualnie najbardziej klub rozsławił wychowanek Artur Mroczka zdobywając dwukrotnie drużynowe mistrzostwo świata juniorów, a indywidualnie stając na najwyższym stopniu podium mistrzostw Europy juniorów. W najbliższych kilku latach gruntownej modernizacji i przebudowie ma zostać poddany stadion GTŻ.

Dane kontaktowe: ul. Hallera 4, tel. (056)-46-444-42, www.gtzgrudziadz.net
Prezes: Zbigniew Fiałkowski

Aeroklub Nadwiślański

aeroklub470b.jpg

    Grudziądz od lat nierozerwalnie związany jest z lotnictwem. To tu w 1921 roku powołano do życia Wyższą Szkołę Pilotów, przekształconą później w Oficerską Szkołę Lotnictwa, którą przeniesiono do Dęblina. W 1932 r. w podgrudziądzkiej miejscowości Lisie Kąty  powstał aeroklub lotniczy, który funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Na jego lotnisku odbywają się cykliczne imprezy lotnicze o charakterze krajowym i międzynarodowym.        Reprezentanci Aeroklubu mają na swym koncie wiele znaczących sukcesów, medali mistrzostw świata  (brązowy medal Joanny Biedermann w szybowcowej klasie standard w 2007 r.) W 1998 r. Aeroklub Polski za wyniki na arenie krajowej i międzynarodowej przyznał grudziądzkim modelarzom pierwsze miejsce w kraju.
Sekcje: balonowa, szybowcowa, samolotowa, modelarska

Dane kontaktowe: Lisie Kąty 20, tel. (056)-46-818-32, www.lisie.pl
Prezes: Marcin Prusaczyk

KW Wisła

KW_Wis__a_II470b.jpg

    Klub Wioślarski „Wisła” Grudziądz to klub z wieloletnimi tradycjami i wielkimi osiągnięciami sportowymi w zakresie wioślarstwa. Cztery zawodniczki tego klubu uczestniczyły w Igrzyskach Olimpijskich. Dwie w Montrealu w 1976 roku: Róża Data i Danuta Konkalec oraz dwie w Moskwie w 1980 roku: Wanda Piątkowska i Beata Kamuda. Obecnie wioślarze i wioślarki reprezentują klub w mistrzostwach świata, Europy i Polski stanowiąc często kadrę narodową naszego kraju. Młodzież tajniki wioślarstwa poznaje w profilowanych klasach sportowych zaczynając już od gimnazjum. Największym sukcesem wychowanki KW „Wisła” było jak dotąd mistrzostwo świata w dwójce podwójnej w 2009 r. wywalczone przez Magdalenę Fularczyk. W ostatnich latach gruntowną odnowę przeszedł też klubowy budynek, zakupiono nowy sprzęt m.in. ergometry i łodź wioślarską. W planach jest również modernizacja oraz przebudowa klubowej przystani.

Dane kontaktowe: ul. Portowa 8, tel. (056)-643-03-24;
www.kwwisla.pl
Prezes: Henryk Wichrowski

UKS Rotmistrz

Rotmistrz470b.jpg

    Uczniowski Klub Sportowy Rotmistrz Grudziądz rozpoczął działalność 24 lutego 2004 roku w wyniku starań grupy inicjatywnej grudziądzkich szachistów skupionych przy Klubie Garnizonowym w Grudziądzu. Poza rozwojem i popularyzacją ruchu szachowego odbywają się także zajęcia i nauka gry w szachy propagowane wśród dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Z myślą o najmłodszych adeptach królewskiej gry organizowane są Zimowa i Letnia Szkoła Szachów. Mimo stosunkowo krótkiego okresu działalności w drużynowych mistrzostwach Polski zawodnicy Rotmistrza awansowali z najniższej – A-klasy do I ligi,  w której w 2009 roku zajęli trzecie miejsce, będąc bardzo blisko awansu do najwyższej klasy rozgrywkowej. Zawodnicy Rotmistrza zdobywali także tytuły mistrzów Polski wśród samorządowców, polityków, nauczycieli, wojska polskiego.

Dane kontaktowe: ul. 6 Marca 1, tel. (056)-45-826-79, www.rotmistrz.prv.pl

Prezes: Jan Nogal

JKS Rywal

Rywal_II407b.jpg

    Klub Jeździecki Rywal jest kontynuatorem tradycji Klubu Jeździeckiego “Pegaz”, założonego w Jankowicach w 1976 roku. W Grudziądzu pierwszy powojenny klub założono w 1990 roku. Obecnie trenuje w nim 45 zawodników, którzy do dyspozycji mają 25 koni, plac treningowy oraz halę do treningu zimowego. Szeroka oferta klubu nie ogranicza się tylko do rywalizacji sportowej w skokach przez przeszkody, ujeżdżeniu, czy powożeniu. Można skorzystać z nauki jazdy konnej, kursów instruktorskich, zajęć dla osób niepełnosprawnych, hotelu dla koni itp. Imprezy z udziałem reprezentantów Rywala uświetniają coroczne obchody „Dni Grudziądza”.

Dane kontaktowe: ul. Waryńskiego 63, tel. (056)-64-253-53, www.rywal.nks.pl
Prezes: Michał Masłowski

MKS „Start”

MKS_Start___boks470b.jpg

MKS Start Grudziądz jest jednym z tych klubów, które regularnie odnoszą znaczące sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej. Klub słynie też z organizacji imprez i meczów międzypaństwowych. Początki dzisiejszego Startu to rok 1952 kiedy to powstało Zrzeszenie Sportowe „Start”. Klub ten od 1997 roku występuje w I lidze Drużynowych Mistrzostw Polski w podnoszeniu ciężarów, zdobywając m.in. brązowy medal i trzecie miejsce w kraju w tej rywalizacji. Indywidualnie  na pierwszy plan wysuwają się osiągnięcia Mariusza Sułeckiego, obecnego trenera sztangistów, który zdobywał medale najważniejszych imprez w kraju i na świecie, a także Martina Kochańskiego, wicemistrza Europy do lat 17.          
Równie prężnie działa sekcja bokserska, której przedstawiciele sięgali po medale i tytuły mistrzów województwa oraz kraju. Start zasłynął także z organizacji bokserskich meczów międzypaństwowych, obozów kadry Polski, mistrzostw Polski, turniejów międzynarodowych. Gośćmi tych imprez byli m.in. Dariusz Michalczewski i Krzysztof Włodarczyk.                                                
Sukcesy odnoszą także działacze klubu. Prezes Kazimierz Kiczyński został wybrany prezesem Kujawsko-Pomorskiego Okręgowego Związku Bokserskiego.
Sekcje: bokserska żeńska i męska, podnoszenia ciężarów, trójboju siłowego

Dane kontaktowe: ul. Konarskiego 36, tel. (056)-46-216-23, www.start.grudziadz.com
Prezes: Kazimierz Kiczyński

MKS Grudziądz

    Międzyszkolny klub Sportowy powstał w 1998 roku. Szkolenie odbywa się w sekcji piłki ręcznej i koszykowej. W 2005 roku drużyna seniorów awansowała do II ligi piłki ręcznej. W sezonie 2007/2008 zespołowi zabrakło 2 pkt. do awansu do I ligi. Sukcesy odnoszą także grupy młodzieżowe. W 2009 roku drużyna do 21 lat zdobyła brązowy medal Drużynowych Mistrzostw Polski. Z myślą o najmłodszych adeptach szczypiorniaka rozpoczęto szkolenie w klasach sportowych SP nr 20. Obecnie klub zrzesza sześć zespołów piłkarzy ręcznych, jeden seniorów oraz dwa zespoły koszykarzy.
Sekcje: koszykówki chłopców, piłki ręcznej

Dane kontaktowe: ul. Nauczycielska 19, tel. (056)-46-46-606, www.mksgrudziadz.pl
Prezes: Zdzisław Olkowski

    Z pozostałych klubów i stowarzyszeń upowszechniania kultury fizycznej wyróżniają się KS Stal reprezentujący w przeszłości Grudziądz w II lidze siatkówki. Obecnie największe sukcesy odnoszą koszykarki tego klubu, które w kategorii młodzieżowych zajmują medalowe miejsca w województwie i czołowe w kraju.                            
Tradycje siatkarskie Grudziądza próbuje odbudować także TS „Koset”.                                 
Z powodzeniem startują również m.in. reprezentanci grudziądzkich klubów  karate: Shorin-Ryu i Kyokushin. Reprezentantką drugiego z nich jest Sylwia Reichel, indywidualna mistrzyni Polski w karate kyokushin-kan. Sporty siłowe to także armwrestling i sukcesy reprezentantek UKS Arm Fanatic Sport, które na swym koncie zapisały tytuły mistrzyń kraju w siłowaniu na rękę. Zostały również medalistkami mistrzostw Europy.            
Sport pływacki rozwija się w „Orce” i „Ruchu”. Z tego drugiego klubu wywodzi się Maciej Hreniak, olimpijczyk z Pekinu. Rozwojem żeglarstwa zajmuje się grudziądzka sekcja Toruńskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego „Elektryk”.               
Sportowcy  niepełnosprawni mogą doskonalić swoje umiejętności m.in. w Centrum Rehabilitacji im. ks. biskupa Jana Chrapka. To stąd wywodzą się dwie uczestniczki ostatniej paraolimpiady w Pekinie – Emilia Lipowska startująca w podnoszeniu ciężarów oraz Natalia Jasińska występująca w biegach sprinterskich.
 
Stan na dzień 15.10.2009.